"There is always something good you can find"




czyli: zaczęło się od pewnego filmu...

04.05.2019



Kilka miesięcy temu przez najczystszy przypadek trafiliśny na Netflix-ie na film typu "kino familijne". Film nosił tytuł "Walk. Ride. Rodeo." i był świeżą, wypuszczoną w marcu 2019 roku produkcją. Opowiadał historię dziewczyny o imieniu Amberley, która odnosiła duże sukcesy w jeź`dzie westowej - do czasu, gdy uległa wypadkowi samochodowemu i została częściowo sparaliżowana. Zrobiony w typowym amerykańskim, lekko kiczowanym i schematycznym, choć w sumie wcale nie takim najgorszym stylu obraz pokazywał zmagania dziewczyny w nowej rzeczywistości, w której poruszając się na na wózku inwalidzkim musi "wziąć się w garść" i zacząć ponownie funkcjonować mimo, że każdy kamień i dołek na ranchu jej rodziców może dla niej stanowić przeszkodę wręcz nie do przebycia. Jak to w amerykańskim filmie: po serii porażek bohaterka w końcu "pokonuje siebie" i idąc "za ciosem" nie tylko wsiada znów na swojego ukochanego konia, ale i znów zaczyna na nim odnosić sukcesy, odnajdując szczęście i radość życia. Happy (prawie) end !



Takie było owo kino familijne. Tyle tylko, że...

To wcale nie było kino, tylko historia, która wydarzyła się naprawdę, a film, jak się okazało, dość wiernie opowiadał o wydarzeniach. Amberley Snyder istnieje naprawdę. Jest córką amerykańskiego baseballisty i olimpijczyka Cory Snydera, ma dziś 28 lat i mieszka w Elk Ridge, w stanie Utah. Konno zaczeła jeź`dzić w wieku lat zaledwie trzech, a jako siedmiolatka startowała już w konnych konkurencjach westowych: pole bending (wyścig pomiędzy 6 tyczkami, rozstawionymi co 6,40 metra), breakaway roping (chwytanie cielaków w wersji bez ich obalania) i barrel racing (wyścig dookoła 3 beczek po trasie w kształcie "koniczyny"). Mając niespełna 19 lat wygrała All-Around Cowgirl World Championship - nagrodę nadawaną przez National Little Britches Rodeo Association. Jest to jedna z najstarszych (założona w 1952 rou) organizacji zajmujących się jazdą westową juniorów w USA, a nagroda "All-Around" przyznawana jest zawodnikom, którzy odnosili zwycięstwa w największej liczbie zawodów w sezonie. Jako mistrzyni przewodniczyła też National FFA Organization - dużej organizacji zajmującej się promowaniem edukacji rolniczej w środowiskach młodych farmerów. Słowem: pasmo sukcesów - które jednak zostało przerwane przez chwilę nieuwagi, zakończoną wypadkiem. Jadąc do Denver na pokaz National Western Stock Show spojrzała w nieodpowiednim momencie na mapę, wpadła w poślizg, w efekcie samochód stoczył się z drogi, dachując siedmkiokrotnie. Niestety krótko przed wypadkiem zatrzymała się na stacji benzynowej, a wyjeżdżają z niej nie zapięła pasów...

"I told [the doctors], ‘I rodeo. I ride horses. When can I ride again?’ They told me ‘You’re probably not going to be able to do that again, and even if you get back on a horse you’re probably not going to compete." - wspomina Amberley. Lecz choć lekarze prowadzący leczenie orzekli, że dziewczyna nie będzie w stanie już nigdy samodzielnie chodzić ani jeź`dzić, ona już po 18 miesiącach siedziała na koniu - choć nadal była i do dziś pozostaje sparaliżowana od pasa w dół. Cóż, takie historie się zdarzają - jednak rzadko kiedy osoba niepełnosprawna wraca do sportu i uczestniczy w zawodach razem z zawodnikami pełnosprawnymi. A tak się stało po 5 latach od wypadku Amberley. Zaczęła znów jeź`dzić na swoim 12-letnim wówczas koniu ATP Power. W roku 2015, Amberley wzięła udział w RFD-TV's The American Rodeo na AT&T Stadium w Arlington, w Teksasie - w konkurencji barrel racing jej czas, 15.3 sekundy, był tylko o 0.6 skundy gorszy od zwycięzcy. W 2016 roku weszła do czołowiej 5-ki w klasyfikacji Rocky Mountain Pro Rodeo Association, była też pierwsza w Women's Professional Rodeo Association. Obecnie bierze udział w zawodach RAM PRCA Wilderness Circuit.



Jej wielkie samozaparcie i duch walki dały jej w Stanach dużą popularność wśród lubujących się w takich "życiowych zwycięzcach" Amerykanów. Jej historia dała też rozmaite pozytywne "efekty boczne" - kilka poruszonych nią osób hojnie zasponsorowało fundacje pomagające osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Sama Amberley działa aktywnie jako "motivational speaker" - osoba, która opowiadając swoją historię motywuje ludzi w podobnej do niej sytuacji do tego, aby znaleź`li w sobie siłę, która pozwoli im odnosić sukcesy. W związku z wieloma pytaniami typu: "A jak sobie radzisz z... ?" zaczęła też publikować krótkie filmy pokazujące to, jak sama robi różne rzeczy na co dzień i nie są to tylko materiały instruktażowe, ale też (a może raczej: przede wszystkim) obrazy mające być bodź`cem do pononywania swoich ograniczeń - nie tylko tych fizycznych. W jednym z komentarzy napisała "There is always something good you can find" - i to doskonale oddaje jej charakter. Co osobliwe, dziewczyna, która potrafiła świetnie odnaleź`ć się w nowej, powypadkowej rzeczywistości i zaakceptować ją, na co dzień bardzo przeżywa sytuacje, w których nie znające jej osoby traktują ją jako osobę niezaradną. Na szczęście należą one do rzadkości.



No dobrze, powie ktoś, historia niezwykła, ale... jak to możliwe ? Cóż, prócz siły i samozaparcia Amberley na pewno duże znaczenie ma fakt dużego wsparcia, jakie ma ona w bliskich. Ma też konia wysokiej klasy - Power był koniem wyścigowym, "przekwalifikowanym" póź`niej do barrel racingu. Mimo tego, że Amberley nie jest w stanie kierować go łydkami, koń nauczył się świetnie reagowac na inne sygnały. Dziewczyna jest z nim mocno związana i ma do niego pełne zaufanie; mówi, że jej koń podczas jazdy wręcz o nią dba. A zaufanie musi naprawdę być duże - Amberley jeź`dzi przypięta do siodła w pasie i udami, co oznacza, że brak kontroli nad wierzchowcem lub upadek podczas zawodów mógłby się dla niej ź`le skończyć.



Sama na pytanie o to, jak sobie radzi ze wszystkim na co dzień, odpowiada: "The response is easy for me. Family, Faith and Horses". A jak to wygląda w praktyce ? Rzućcie okiem na jej zdjęcia i filmy publikowane np. na (jej Instagramie). Obejrzyjcie w serwisie YouTube film o jej dniu codziennym (https://www.youtube.com/watch?v=pvq4TbR22Sc i https://www.youtube.com/watch?v=hjcT_fV7-aw). Popatrzcie, jak pakuje konia do przyczepy, jak bez żadnej pomocy innych osób potrafi dosiąść konia albo przesiąść się na innego. To po prostu niesamowite !



Na film, który był bodź`cem do napisania tego tekstu, a który był oglądany pierwotnie jako "hollywoodzka historyjka dla całej rodziny" z tej perspektywy ogląda się całkiem inaczej. A jeszcze "smaczku" dodaje mu fakt, że wszystkie sceny kaskaderskie, pokazujące główną bohaterkę startującą już po wypadku w zawodach westernowych, zagrała osobiście sama Amberley Snyder. Chapeau bas !



Zródła:

http://www.amberleysnyder.org/my-story/
https://cowgirlmagazine.com/amberley-snyder/
https://www.dailymail.co.uk/news/article-6735775/Paralyzed-rider-Amberley-Snyder-says-humiliated-United-agent-flying.html
https://www.rfdtv.com/story/27944721/and-the-winner-of-the-fan-choice-exemption-for-rfd-tvs-the-american-2015-is-
https://www.wildernesscircuitfinals.com/