Mikrokoniki
czyli: o kucach falabella

Kuce Falabella to rasa koni rozwinięta w XIX wieku w Argentynie. Wzięła nazwę od rodziny o tym nazwisku, która przez lata prowadziła jej hodowlę na ranczu pod Buenos Aires. Na pomysł wyhodowania miniaturowego konia pierwszy wpadł dżokej Patrick Newtall (różne źródła podają też: Newton, Newtoll, Newtail, Newell), Irlandczyk mieszkający w Argentynie. Miał on znaleźć wyróżniającego się budową, małego ogiera i spędzić następnie wiele lat, starając się w oparciu o niego wyhodować stado małych koni. W roku 1879 miał już małe stado koni-miniarturek, które następnie przekazał swą wiedzę i doświadczenie zięciowi - Juanowi Falabella w 1879 r. Od tamtego czasu rodzina Falabella dalej kontynuowała hodowlę, krzyżując grupę kuców szetlandzkich ze stadem Newtalla. To właśnie był początek nowej rasy. W początkach XX wieku wprowadzono do stada także domieszki krwi arabskiej i criollo. Hodowlę rodzinną w kolejnych pokoleniach prowadzili kolejni panowie Falabella: Emilio i Julio Cesar. Ich celem było uzyskanie jak najmniejszego konia o jak najlepszej budowie ciała. Julio zarządzał stadem od 1927 roku przez ponad 40 lat, wprowadzając pełną dokumentację rozrodu - było to konieczne, gdyż w połowie lat 60-tych miał już 400 sztuk kucy ! Po jego śmierci hodowlę kontynuowała jego żona, która określiła obowiązującą po dziś zasadę: rasę falabella moga tworzyć tylko potomkowie koni ze stada rodziny Falabella.Mimo tak długiego procesu hodowlanego trzeba było prawie 100 lat, zanim Julio w połowie ubiegłego wieku zdecydował się zaprezentować jej efekty na szerszą skalę, także poza granicami Argentyny. W latach 60-tych kuce zaczęły być często opisywane w prasie, a ze względu na "zabawkowy" wygląd szybko zdobyły popularność. Mieli je m.in. prezydent John F. Kennedy, piosenkarz Frank Sinatra, czy Nelson Rockefeller. Małe koniki stały się sensacją i potrafiły kosztowac majątek ! Obecnie także kosztują sporo - cena zaczyna się od 1000 euro, ale typowa cena za rodowodowe kucyki to ok. 4-5 tysięcy euro, a potrafi być i wielokrotnie wyższa. Celnie to zostało określone w jednym z artykułów: "For the price of the prize-winner falabella horses the sky is the limit."

Niegdyś istniała teoria, że mały wzrost tych kucy może wynikać z ich bliskich związków genetycznych z przodkiem konia, małym eohippusem. Jednak badania wykazały, że była to teoria nieprawdziwa. Cechy zarówno budowy (proporcje ciała), jak i charakteru pokazują, że falabella nie jest typowym kucem, czy pony, lecz potomkiem normalnych koni. Falabella są bowiem (tak się obecnie przyjmuje) potomkami koni hiszpańskich konkwistadorów, sprowadzonych do Ameryki Południowej w 15 wieku, głównie andaluzów. Te z tych koni, które zaczęły żyć na wolności, tworzyły stada, wśród których przez wieki obserwowano coraz więcej małych osobników. Warunki życia na argentyńskich pampach były surowe: chłód, brak pożywienia, ostre słońce, silne, zimne wiatry, na przemian susze i ostre burze, przy tym konieczność długich wędrówek w poszukiwaniu pożywienia i liczni wrogowie, jak np. pumy. To oznaczało zmniejszanie się wzrostu i jednocześnie ostry dobór naturalny. Na wzrost wpływ także zapewne miało wielokrotne rozmnażanie się w ramach izolowanego stada. Wszystko to spowodowało ukształtowanie się naturalnie małych koni. Być może wpływ miała też jakaś mutacja genetyczna.Selektywna hodowla kucy poskutkowała istnieniem kilku różnych typów. Najbardziej dominujące są linie z cechami koni arabskich, quarter horse'ów, thoroughbreed, pinto i appaloosa. Zwykle u danego konia występują wymieszane cechy kilku tych ras. Kuce mogą być dowolnej maści, jednak najbardziej pożądaną jest maść tarantowata. Zdarzają się też bardzo oryginalne umaszczenia, wynikające z pomieszania pinto i appaloosa - tzw. "pintaloosa". Falabella zwykle mają około 75 cm w kłębie (najmniejszy kuc miał zaledwie 35 cm !) i ważą 30-60 kg. "Noworodki" falabelli ważą zaledwie około 0,6 kg przy 20 cm w kłębie. W przeciwieństwie do np. szetlandów falabella mają na ogół ładne, typowo "końskie" proporcje. Niestety stałe dążenie hodowców do osiągania jak najmniejszego wzrostu skutkuje czasem mniej harmonijnymi kształtami i wadami pokroju (strome łopatki, czasem duże szyje i głowy). Koniki aą zaskakujaco silne - z powodzeniem ciągną lekkie powoziki i mogą być dosiadane przez małe (do 6-7 lat) dzieci. Są też bardzo skoczne - bez problemu pokonują "metrówki", a nawet wyższe przeszkody. Ponoć sa bardzo inteligentne i szybko się uczą, nają przy tym łagodny charakter i są bardzo chętne do kontaktów z człowiekiem. Żyją długo, 30-latki są "standardem".

Pierwszą i najbardziej znaną organizacją zrzeszającą miłośników tych kucy jest założona w 1973 roku przez Stuart Ericson and Anthony Garrullo "Falabella Miniature Horse Association" (http://www.falabellafmha.com/index.html). Powstała po sprowadzeniu do USA grupy kucy prosto z farmy Julio Falabella. Organizacja prowadzi księgi rasy w USA i jak wynika z opisów: tylko kuce z "czystych" linii mogą być tam wpisane. To nie dziwi - we krwi każdego falabella płyną przecież bardzo różne geny, co przekłada się na pokrój konia. Brak jednolitego wzorca rasy, i stnieje wiele odmian; tym bardziej więc ważne jest udokumentowanie pochodzenia poszczególnych osobników. Szczególnie, że falabella to jedna z najczęściej fałszowanych ras i nierzadko konieczne jest wykonanie badań DNA by sprawdzić, czy dany miniaturowy koń to faktycznie "oryginał" po argentyńskich przodkach. Takie badania robi się od 1996 roku, przeprowadzając porównania z DNA szetlandów i kucy innych bardzo małych ras. Bez względu na działalnośc krajowych stowarzyszeń wszystkie kuce muszą być zarejestrowane w Association de Criadores de Caballos Falabella. Stowarzyszenie to powstało w 1990 roku w Argentynie. Rejestrując każdy egzemplarz stosują kilka surowo przestrzeganych zasad. Do rejestracji muszą być dostarczone oryginalne dokumenty poświadczające, że kuc ma pochodzenie dwustronne po koniach falabella. Muszą też być dostarczone 2 zdjęcia konia oraz próbka włosów z grzywy (organizacja dostarcza instrukcję jej pobrania wraz ze specjalną torebką). Stowarzyszenie nie zarejestruje kuca, co do którego zaistnieją jakiekolwiek wątpliwości w kwestii pochodzenia.Falabella hodowane są obecnie główne w Argentynie i USA, niewielkie stada znajdują się też w krajach Europy, w Japonii i Kanadzie. Często są krzyżowane z Amerykańskim Koniem Miniaturowym (American Miniature Horse). W Europie pojawiły się w lutym 1977 roku - tu wpływ na rasę mają kuce szetlandzkie z Belgii, Holandii i Anglii. Szacuje się, że obecnie (2006) w Argentynie jest ok. 500 sztuk, 200 w Europie (w tym 70 w Belgii), 900 w USA.

Falabella w hodowli są niekłopotliwe. W stajni potrzebują 3-krotnie mniej miejsca, niż typowy koń. Wybiegi i pastwiska muszą być jednak bardzo dobrze ogrodzone z uwagi na skoczność koników i niestety także na częste przypadki ich kradzieży. Kuce falabella mają skłonności do szybkiego tycia, jeśli są zbyt obficie karmione. Zaleca się trzymanie ich w grupie, ale trzeba unikać trzymania z "normalnymi" końmi - jedno silne kopnięcie może falabellę zabić. Niestety dążenie za wszelką cenę do osiągnięca małych rozmiarów dało skutki uboczne. Niektóre falabella mają dość słabe kości i przez to częste choroby i urazy nóg. Ciekawostką medyczną jest, że mają 17 kręgów piersiowych (normalne konie - 18).

Opinie o tych koniach bywają różne. Od entuzjastycznych do lekceważących. Patrząc na te zabawne dla wielu koniki trzeba jednak pamiętać, że choć nie mają szans sprawdzić się pod siodłem, doskonale sprawdzają się w konkursach skoków "swobodnych", jako zwierzęta-towarzysze, kosiarki do trawy, ozdoba ogrodu, czy maskotki do kochania. Oceniając je musimy po prostu być świadomi tego, że zostały one stworzone nie do użytku, lecz dla przyjemności.Zródła:
"A legkisebb es legritkabbb" - Dr Virag Blazsek, "Cavallo" 09/2005
"Falabella Miniature Horses" - Richard I. Robinson, "Western Horseman", 07/1965
"Falabella Miniature Horse of Argentina" - ???, "Exotic News", 1998