Pasta paście (nie)równa




czyli: o jakości odrobaczników

07.10.2015


Zbliża się koniec sezonu pastwiskowego. To czas, kiedy chyba wszyscy odpowidzialni posiadacze koni myślą o tym, że czas najwyższy je odrobaczyć. Wśród preparatów na odrobaczenie największym i w sumie zasłużonym uznaniem cieszą się pasty zawierające iwermentynę. Jest to spowodowane wysoką skutecznością tych past i szerokim spektrum działania. Iwermektyna działa głównie na pasożyty żołądkowo-jelitowe i płucne. Zwalcza liczne gatunki słupkowców (i to w dużej częśći i postacie dorosłe, i stadia larwalne), owsiki, nicienie płucne, mikrofilarie, a w jamie gębowej i w żołądku - także larwy gza z rodzaju Gastrophilus. Iwermektyna działa na zakończenia nerwowe nicieni i pasożytów zewnętrznych, w wyniku czego dochodzi do blokowania przewodzenia impulsów między neuronami ruchowymi pasożytów i w efekcie ich śmierci.

Najpopularniejsze na naszym rynku preparaty z iwermektyną to grovermina, paramectin, equimax i eqvalan. Wszystkie zawierają 1-procentową iwermektynę. Tu trzeba jednakże zauważyć, że grovermina i paramectin zawierają tylko iwermektynę jako substancję czynną, natomiast equimax i eqvalan - także prazikwantel - substancję zwalczającą przywry i tasiemce. Tak się akurat teraz złożyło, że kupiliśmy niedawno dla naszych i dla zaprzyjaźnionych koni pierwsze dwa preparaty. Ponieważ różnica w cenie była znaczna, zaczęliśmy się zadtanawiać, czego kupno tak naprawdę ma większy sens i czy aby nie przepłaciliśmy za wyraźnie droższa groverminą ?Jako bydlątko wielce upierdliwe złapałem za kartkę, ołówek, tudzież kalkulator...

Grovermina jest sprzedawana w dawkach na 750 kg masy konia. Strzykawka zawiera 15 g pasty, w której każdym gramie jest 10 mg iwermektyny. Paramectin jest sprzedawana w dawkach na 700 kg masy konia. Strzykawka zawiera 7,49 g pasty, w której każdym gramie jest 18,7 mg iwermektyny. Na pierwszy rzut oka tańszy paramectin jest lekiem silniejszym, ale jest go mniej. Co to znaczy ? Ano... absolutnie nic ! Bo policzmy:

15-gramowa strzykawka groverminy zawiera 15 * 10 mg = 150 mg substancji czynnej na 750 kg masy konia. Gdy podzielimy te miligramy przez 7,5 setki masy ciała konia okaże się, że na każde 100 kg masy ciała podajemy 20 mg iwermektyny. Z kolei mniejsza, 7,49-gramowa strzykawka paramectinu zawiera 7,49 * 18,7 mg = 140 mg substancji czynnej na 700 kg masy konia. Gdy podzielimy te miligramy przez 7 setek masy ciała konia okaże się, że na każde 100 kg masy ciała podajemy... no właśnie: te same 20 mg iwermektyny. Ale przecież czemu się dziwić ? Odrobaczniki to de facto trucizna, nie da się jej podawać w np. podwójnej dawce. Tzn. może się i da, ale w większości przypadków zapewne tylko raz. Dla uściślenia: ostatni raz...

Morał: wybierając preparaty na odrobaczenie najpierw policzmy jak wyżej ten swoisty "współczynnik jakości" leku. Bądźmy sprytni: pomnóżmy zawsze wagę pasty przez ilość miligramów leku w 1 gramie pasty, a następnie wynik podzielmy przez to, na ile setek kilogramówm masy konia jest przewidziana jedna tubka, strzykawka, czy inne opakowanie handlowe. Jeżeli okaże się, że weterynarz oferując nam dwa warianty w istocie tego samego preparatu proponuje nam droższy, bądźmy w stanie pokaać mu, że "bujać to my, ale nie nas !"



Na początku wspomniałem o dwóch innych, bardziej złożonych chemicznie preparatach. Zróbmy więc takie same obliczenia i dla nich, to jest: dla każdej z użytych w tych pastach substancji czynnych".

Nazwa
preparatu
Nazwa
substancji
Dawka w strzykawce
na masę konia [kg]
Ilość pasty
w opakowaniu[g]
Ilość substancji
w 1 g pasty [mg]
Ilość substancji
na 100 kg masy konia
equimax iwermektyna 600 6,42 12 12,84
equimax prazikwantel 600 6,42 150 160,5
eqvalan iwermektyna 600 7,74 15,5 19,99
eqvalan prazikwantel 600 7,74 77,5 99,97


No, tu przynajmiej widac istotne różnice w składzie, które moga jakoś uzasadnić ewentualne różnice w cenie.