"Taler du dansk ?"




czyli: o dzikich koniach w Danii

01.01.2011




Wyspa Langeland leży w Danii. Ma 52 km długości i 11 szerokości. Ma wiele uroku: są tam kilometry plaż, nieco lasów i charakterystyczne niskie wzgórza. Wyspa ma zdecydowanie rolniczy charakter, niemal w całości pokryta jest polami i wioskami o bardzo urokliwym wyglądzie. Słynie z licznych siedlisk ptaków oraz z... rzecz jasna: z dzikich koni.



Główną atrakcją południowej części wyspy są dwa stadka dzikich koni. Ale w przeciwieństwie do innych opisywanych tu dzikich koni te stada zostały stworzone w sposób sztuczny i zaplanowany. W roku 2003 sprowadzono na wyspę opisywane już wcześniej kuce Exmoor. Wybrano je, gdyż ich organizmy "z definicji" przystosowane są do świetnego radzenia sobie samodzielnie w warunkach naturalnych przez okrągły rok. Nie sprowadzono ich tylko po to, by były atrakcją turystyczną. Głównym celem było wprowadzenie do ekosystemu wyspy zwierząt, które byłyby "kosiarkami do trawy" na wydmach i na przybrzeżnych łąkach. Przygryzanie traw przekłada się bowiem korzystnie na wzrost roślin na wydmach, prawidłowe utrzymanie łąk oraz na rozwój ptasich siedlisk. Taką to sobie Duńczycy wymyślili metodę dbania o lokalne środowisko naturalne. Cały projekt nadzoruje instytucja, której nazwę można by przetłumaczyć jako: Duńska Agencja Lasów i Przyrody.



Na potrzeby koni wydzielono stuhektarowy teren w okolicy zwanej Dovns Klint, koło miejscowości (wsi ?) Bagenkop. W tej chwili przebywa tam łącznie około 40 zwierząt. Konie nie są całkiem dzikie. Obszar jest udostępniony dla wszystkich, a do zwierząt można podejść całkiem blisko, z czego chętnie korzystają i dorośli, i dzieci. Zwiedzanie zwykle zaczynają oni w "centrum przyrodniczym" Dovnsgarden. Na potrzeby turystów stworzono tam też ekspozycję powozów. Jest ona niewielkia, ale zróżnicowana. Pokazuje rozmaite powozy z okolic roku 1900. Pojazdy umieszczone sa w starej stajni w stylizowanej scenerii, odpowiadającej przeznaczeniu każdego egzemplarza. Na przykład powóz ślubny ciągniony jest przez konia rasy oldenburskiej na kawałku brukowanej drogi, na stylizowanej ulicy z lampami i znakami na tle starych fasad domów z największej na wyspie miejscowości: Rudkobing. W powozie zasiada Młoda Para, a na koźle - "stylowy" woźnica.







Zródła:

http://www.travel-destination-pictures.com/wild-horses-langeland-island-denmark-europe-2042-pictures.htm
http://turist.langeland.dk/?vm=6318
http://www.visitdenmark.com/island/is-is/menu/turist/oplevelser/attraktioner/naturomraader/produktside.htm?CallerUrl=1&Id=008560