Rejestracja zawodnika i konia w związku jeździeckim
czyli: Pumcia radzi, jak się dobrze przygotować do zawodów - cz. 2

Aby wystartować w zawodach organizowanych przez związek jeździecki należy zdać egzamin przynajmniej na brązową odznakę PZJ (a najlepiej srebrną) oraz przejść procedurę rejestracji. Postaram się poniżej podpowiedzieć jak sprawnie wypełnić ten obowiązek i wyjaśnić wszystkie niuanse.

PROCEDURA REJESTRACJI

Rejestracji konia i/lub zawodnika dokonujemy za pośrednictwem regionalnego oddziału związku jeździeckiego. Przedstawiciel związku jest dostępny na terenie Ośrodka Jeździeckiego Indeks: Rybnik-Stodoły, ul. Stalowa 1. Godziny urzędowania to 18:00-20:00 w czwartki. Termin rejestracji upływa 31 marca każdego roku. Należy mieć ze sobą następujące dokumenty:

* paszport hodowlany konia,
* zgłoszenie konia do rejestracji - do ściągnięcia tutaj,
* zgłoszenie zawodnika do rejestracji - do ściągnięcia tutaj,
* wniosek o wydanie licencji zawodnika dostępny jest na stronie PZJ (http://pzj.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=200) - na rok 2009 wersja interaktywna do ściągnięcia tutaj dla zawodnika niezrzeszonego, a tutaj dla zrzeszonego,
* zaświadczenie od lekarza sportowego,
* ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
* legitymację Odznak Jeździeckich PZJ,
* legitymację ucznia lub dowód osobisty.

Ponadto należy ze sobą zabrać potwierdzenie wniesienia opłaty rejestracyjnej lub niezbędne fundusze. Wysokość opłat ustalana jest każdego roku. Informacja jest podawana na stronie SZJ (www.szj.galop.pl).

KOMPLETOWANIE DOKUMENTACJI

Na podstawie paszportu hodowlanego stwierdza się wiek konia. Rejestracji podlegają konie czteroletnie i starsze. Zgłoszenie konia do rejestracji wypełnia właściciel konia. Zgłoszenie zawodnika do rejestracji oraz wniosek o wydanie licencji wypełnia sam zawodnik. Zawodnik może być zrzeszony w jednym z klubów jeździeckich zarejestrowanych w związku - wówczas opłaty rejestracyjne są niższe i część obowiązków rejestracyjnych spoczywa na klubie. To opracowanie dotyczy zawodników niezrzeszonych.

LEKARZ SPORTOWY

Każdy sportowiec (nie tylko uprawiający jeździectwo) musi uzyskać od lekarza medycyny sportowej zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny sportu. Zaświadczenie takie ważne jest pół roku. Znany nam lekarz:

Zbigniew Rok
Przychodnia Specjalistyczna w Zawierciu
ul. Powstańców śląskich 8
tel. 0-32 672-3445

Należy zgłosić się bezpośrednio (bez rejestracji) do pokoju nr 38 na 1 piętrze. Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 7:25-15:00
Wtorek: 8:00-14:35
środa: 7:00-14:35
Czwartek: 10:25-17:00
Piątek: 7:00-14:35

UWAGA: Wtorek (7:00-8:00) i czwartek (17:00-18:00) to terminy specjalnie wyznaczone dla sportowców. Ja byłam w zwykłych godzinach i bez problemu uzyskałam zaświadczenie.

UBEZPIECZENIE NNW

Każdy zawodnik musi być też ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków. Możemy się ubezpieczyć sami lub skorzystać z grupowego ubezpieczenia oferowanego przez związek jeździecki (http://www.pzj.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=265).

Po przejściu procedury rejestracyjnej zawodnik otrzymuje roczną licencję uprawniającą do startów. Tylko gdzie ? Na jakich zawodach ?? O tym wkrótce będziecie mogli poczytać.