Kawaleria angielska
czyli: o brytyjskich tradycjach kawaleryjskich

01.03.2013


O konnych formacjach kawalerii i artylerii na przestrzeni dziejów można by napisać tomy swoimi rozmiarami dorównujące "osławionej" (w złym tego słowa znaczeniu) Wielkiej Encyklopedii Radzieckiej. Jednak jak każdy wie, o ile dziś gdzieniegdzie trafią się konni żołnierze (głównie w kompaniach reprezentacyjnych), o tyle konna artyleria w zasadzie nie istnieje. "W zasadzie", bowiem są wojskowe jednostki artylerii, mające konia nie tylko w swojej nazwie, ale i na swoim stanie posiadania. Przykładem jest Royal Horse Artillery (RHA, czyli Królewska Artyleria Konna), jednostka armii brytyjskiej, powstała w 1793 roku jako część Królewskiego Pułku Artylerii. Służą w niej nadal konie - są używane do celów reprezentacyjnych, ale w operacjach stricte wojskowych nie uczestniczą od lat 30-tych ubiegłego wieku, czyli od czasów jeszcze sprzez II Wojny Swiatowej. Ostatnia bojowa Bateria K została zmechanizowana w przededniu jej wybuchu, w roku 1939.Dziś RHA składa się z 4 pułków, z których jednak 3 nie mają (poza nazwą) nic z końmi wspólnego. Jedyną faktycznie konną jednostką jest Pluton Królewski (The King's Troop), będący jednostką reprezentacyjną, która używa zabytkowego 13-funtowego działa, pamiętającego I Wojnę Swiatową, do dawania salutów ogniowych przy rozmaitych uroczystych okazjach. Działo oczywiście jest ciągnione przez 6 koni.

Żołnierze plutonu okazjonalnie w przeszłości stanowili też jednostką Straży Królowej (Queen's Guard, jednostka piesza). Także corocznie wchodzą w skład straży Queen's Life Guard (ta jednostka jest już konna) w królewskiej rezydencji Whitehall, gdzie służą przez 3 tygodnie sierpnia, to jest: przez czas, gdy pełniący normalnie przez cały rok tą ceremonialną funkcję konny pułk Household Cavalry Mounted Regiment udaje się na letnie wyjazdowe treningi.Sama reprezentacjna kawaleria brytyjska ma się natomiast całkiem nieźle. Stanowi ją wspomniany przec momentem pułk Household Cavalry Mounted Regiment (HCMR), pokazujący się publicznie przede wszystkim podczas wizyt głów innych państw w Anglii oraz podczas czerwcowej parady królewskiej, zwanej Trooping the Colour, organizowanej z okazji urodzin Królowej. HCMR składa się z 4 uzbrojonych w szable szwadronów, reprezentujących poszczególne jednostki brytyjskiej kawalerii. Każdy szwadron to 2 oficerów i 24 żołnierzy. Od 1795 roku (!) stacjonują oni w samym sercu Londynu, w południowej części Hyde Parku, w odległości zaledwie 3/4 mili od Pałacu Buckingham (oficjalnej siedziby królewskiej) tak, by natychmiast przybyć do Pałacu w razie jakiegoś niebezpieczeństwa, czy innej potrzeby. Jednym z etatów na usługach jednostki jest weterynarz-podkuwacz, przebywający na terenie jednostki i dyżurujący 24 godziny na dobę.

HCMR wraz ze swymi końmi bierze od ponad 130 lat udział w pokazach orkiestr wojskowych oraz wystawach rolniczych. Pokazują konną musztrę taką, jaka była wymagana od jednostek kawalerii podczas dawnych wojen. Podczas każdego pokazu koniom towarzyszy "wóz serwisowy" z weterynarzami, zwany Veterinary Aid Post.Szczególnym zaś pokazem jest The Musical Ride. Pierwszy odbył się w 1882 roku. Obecnie odbywa się raz do roku, w maju, w ramach imprezy Windsor Royal Horse Show. A wygląda to tak, jak na tym przykładowym filmie: http://www.youtube.com/watch?v=sDqlH6NiFg0

Z żołnierzy HCMR tworzona jest Wspomniana wcześniej Queen's Life Guard - ta jednostka pełni straż przy bramie zwanej Horse Guards, która jest oficjalnym wejściem do pałaców St James i Buckingham. Jeźdźcy na koniach pełnią wartę codziennie od 10:00 do 16:00. Oczywiście jeźdźcy i konie nie stoją nierychomo przez 6 godzin, lecz zmieniają się co godzinę. W pozostałych godzinach służbę pełnią żołnierze piesi. Gdy Królowa przebywa w Londynie, w jednostce służą: oficer, dwóch podoficerów, kapral, trębacz i 10 żołnierzy-kawalerzystów - jest to tak zwana Long Guard (dosł. Długa Straż). Kiedy Królowa opuszcza Londyn, jednostka jest redukowana do 2 podoficerów i 10 kawalerzystów - tzw. Short Guard (Krótka Straż).Tylko dwa inne pułki miały w historii zaszczyt pełnic straż przy Królowej. W roku 2000 był to pułk konny Royal Canadians (jednostka zwana Lord Strathcona's Horse). A w roku 2012, podczas obchodów Diamentowego Jubileuszu był to konny pułk policji kanadyjskiej (Royal Canadian Mounted Police), będący w istocie pierwszą i jak dotąd jedyną jednostka niewojskową w tej roli.Jedną z najważniejszych ceremonii, w których biorą udział konni kawalerzyści, jest wywodząca się z około roku 1660 wspomniana już parada Trooping the Colour. Królowa wraz z rodziną w asyście kawalerzystów przejeżdżają wówczas dwoma barokowymi powozami konnymi z Pałacu Buckingham reprezentacyjną ulicą The Mall, odbiera salut królewski i dokonuje inspekcji wojsk. Następnie przy dźwiękach kombinowanej konno-pieszej orkiestry wojskowej, liczącej ok. 400 muzyków, w tym doboszy i dudziarzy, kawaleria defiluje przez Królową. Kawalerzyści przejeżdżają strępem i kłusem - a wszystko to w barwnych, paradnych strojach. Podobne parady z okazji urodzin Królowej Elżbiety II odbywają się także w tym czasie w wielu pozostałych krajach, wchodzących w skład Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, tzw. Commonwealth: w Australii, Kanadzie, Malezji, czy Singapurze.

Zródła:

http://www.army.mod.uk/artillery/regiments/24679.aspx
http://en.wikipedia.org/wiki/Trooping_the_Colour