Fundacja Stworzenia Pana Smolenia
czyli: propozycja dla wszystkich czytajšcych

02.01.2016


W tym roku cykl artykułów na naszej stronce zaczniemy nieco nietypowo, ale tematem ważnym. Chciałbym zaprosić tych z Was, którzy jeszcze nie znają, do zapoznania się z pewną fundacją. Ci, którzy czytają od dawna naszą stronę wiedzą, że często mam (uzasadnione) zastrzeżenia do działań tego typu organizacji. Ta fundacja jednak jest nieco inna. Dlaczego ? Po pierwsze: przez kilka lat działalności nie pojawiły się żadne uwagi do tejże działalności, po drugie: jest to fundacja założona przez pana Bohdana Smolenia, znanego tym starszym m.in. z kabaretu Tey, a młodszym choćby z ról w "Swiecie według Kiepskich".Bohdan Smoleń z wykształcenia jest zootechnikiem, ukończył Akademię Rolniczą w Krakowie. Przez wiele lat bawił nas skeczami i rolami filmowymi. W roku 2004 zamieszkał w podpoznańskim Baranówku, gdzie 3 lata później założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia. Fundacja pomaga osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych, a od niedawna także zajęć parapowożenia. Ośrodek dysponuje odpowiednio wykwalifikowaną kadrą terapeutyczną oraz odpowiednim zapleczem. Zajęcia w zależności od ich charakteru oraz aury odbywają się w terenie, na czworoboku lub w dużym namiocie. Nabyte zostały też dwie bryczki specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia są tak zorganizowane, by uczestnicy mogli wykazać się jak największą samodzielnością nie tylko na końskim grzbiecie, ale też pod względem opieki i odpowiedzialności za zwierzęta. Prócz lekcji jazdy konnej i powożenia organizowane są mityngi olimpiad specjalnych, pokazy konne podczas imprez takich jak np. Cavaliada, czy rozmaite imprezy dla dzieci: wyjścia do kina, bale, zabawy andrzejkowe i hubertusy. Obecnie Fundacja dysponuje 14 końmi, ale są tu także inne zwierzęta. Ośrodek od 5 lat posiada certyfikat PTHiP oraz licencję amerykańskiego centrum hipoterapii SpiritHorse Therapeutic Center.

Pytany o powód założenia swojej fundacji odpowiada: "Uważam, że to jest naprawdę komuś potrzebne. Mnie i tym dzieciom też. Można siedzieć w domu, nic nie robić i pić piwo. A można wypić piwo i coś robić." Jak sam mówi: "Uśmiech na ustach dziecka i łzy w oczach matki - to jest najpiękniejsze. I tak trzymać !" Przez pierwsze lata utrzymywał organizację wyłącznie z własnej kieszeni, później rozwijał ją z pomoca sponsorów i darczyńców. Za całokształt działalności filantropijnej pan Bohdan otrzymał wiele wyróżnień, w tym order Ecce Homo - odznaczenie, które od roku 1997 jest nadawane tym osobom, które "wbrew wszelkim przeciwnościom, poprzez konsekwentną działalność dają świadectwo bezinteresownej miłości bliźniego". W roku 2014 w wyniku plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności" odebrał wyróżnienie w kategorii „Własna działalność społeczna”. Niestety... Życie pana Bohdana nie zawsze toczyło się miło i spokojnie, a do złych wydarzeń z przeszłości doszły w ostatnich latach coraz większe kłopoty ze zdrowiem. Dziś pan Bohdan po trzech wylewach nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach i ma problemy z mową. Może więc warto przypomnieć sobie, ile radości dawał nam kiedyś swoimi występami i wesprzeć jego fundację odpisem 1% podatku ? My tak robimy już od kilku lat i wszystkich Was do tego zachęcamy !FUNDACJA
STWORZENIA PANA SMOLENIA
BARANÓWKO 21
62-050 MOSINA
KRS:0000290988

http://www.fundacja-smolenia.org


P.S. Pozwoliłem sobie "w zbożnym celu" prócz informacji "zapożyczyć" także dwa zdjęcia z wizerunkiem pana Smolenia - mam nadzieję, że nikt nie będzie miał do mnie z tego powodu pretensji. Niezadowolonych z góry przepraszam i jakby co - obiecuję usunąć bez zwłoki.Zródła:

http://www.fundacja-smolenia.org