Szlak konny w Koziegłowach




czyli: o cennej inicjatywie jeździeckiej śląskich gmin

05.09.2016


"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami niw wiecie, co posiadacie" - pisał w XIX wieku Stanisław Jachowicz. Oj, prawda... Jeszcze kilka lat temu szlaki konne w Polsce można było policzyć na palcach jednej ręki stolarza. Dziś przeszukując internet można znaleźć ich wiele - a jeden z nich o dziwo całkiem niedaleko, dosłownie przysłowiowy "rzut beretem" od nas. Mimo bliskości dowiedzieliśmy się o jego istnieniu niedawno, a że takie rzeczy warto opisywać, więc niniejszym to czynię.



Szlak powstał z inicjatywy burmistrza Koziegłów, pana Jacka ślęczki, w ramach rozpoczętego w listopadzie 2014 roku projektu "Budowa międzygminnego szlaku konnego - orężem turystyki w gminach Koziegłowy, Poraj i Żarki", którego celem było stworzenie "infrastruktury aktywnych form wypoczynku niezbędnej do uprawiania turystyki konnej" - również przez osoby niepełnosprawne. Projekt obejmował wytyczenie i oznakowanie szlaków konnych, budowę miejsc postojowych dla jeźdźców, wykonanie i montaż tablic informacyjnych i wreszcie wybudowanie unikalnego w województwie śląskim toru TREC z przeszkodami, pozwalającego na organizację zawodów sportowych o znaczeniu krajowym. Realizacja projektu odbyła się w oparciu o wytyczne PTTK. Nadzór nad przebiegiem trasy sprawował wiceprzewodniczący Komisji Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, Jan Wilanowski, a nad budową toru - sam Aleksander Jarmuła. Projekt został sfinansowany w 85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Otwarcie miało miejsce rok temu, 18 września 2015 r.

Sam szlak ma łącznie ok. 120 km, z czego ponad 80 km - w gminie Koziegłowy. Rozpoczyna się koło Cynkowa, a następnie biegnie przez Gniazdów, Koziegłowy, Miłość, Nową Kuźnicę, Mysłów, Pińczów, Oczko, Żarki, Masłońskie, Ostrów, Poraj, Choroń, Przybynów, Jaroszów i kończy w Czatachowie, skąd chętni mogą podjechać dalej do 250-kilometrowego Szlaku Transjurajskiego, biegnącego z Częstochowy do Krakowa. Został wytyczony tak, by przebiegał w pobliżu miejscowych stajni i gospodarstw agroturystycznych, dzięki czemu jeźdźcy będa mogli skorzystać z możliwości zatrzymania się w tych miejscach. Osobom zaczynającym przygodę z końmi te ośrodki będa mogły zapewnić naukę jazdy, czy przejażdżki na koniu lub w bryczce albo w saniach, a osobom niepełnosprawnym - hipoterapię. Na trasie powstało 7 altan, które mogą służyć wypoczynkowi koni i ludzi oraz podesty, ułatwiające wejście na konia.



Na szlaku leżą:
- Stajnia Jakubówka, Stara Huta, ul. Tęczowa 26, 42-350 Koziegłowy (www.jakubowka.com.pl);
- Ranczo Rosochacz, ul. Poprzeczna 10, 42-350 Koziegłowy (www.ranczo-rosochacz.pl);
- Stajnia Magia, Rzeniszów, ul. Zielona 42, 42-350 Koziegłowy;
- Stajnia u źródła (https://www.facebook.com/stajnia.u.zrodla);
- Stajnia Leśny Konik, ul. Ogrodowa, 42-360 Poraj (www.lesnykonik.pl);
- Ranczo Krzywy Kołek, ul. 19 Stycznia 153, 42-360 Jastrząb (www.ranczokrzywykolek.pl);
- Stajnia Golden Horse, ul. Koziegłowska 35a, 42-311 Żarki Letnisko (www.goldenhorse.eu);
- Stajnia Kuźnica Stara, Kuźnica Stara 10, 42-360 Kuźnica Stara (www.kuznicastara.galopuje.pl);
- Stajnia Jaroszówka, Jaroszów 63, 42-310 Żarki (https://www.facebook.com/StajniaJaroszowka?fref=ts);
- SKJ Wolta, ul. Myszkowska 13, 42-310 Jaworznik (www.kjwolta.pl);
- Stajnia Bolero, ul. Brzozowa 5, Mzyki.



Szlak przebiega głównie poboczami dróg gminnych, drogami leśnymi, trasami rowerowymi i ścieżkami pieszmi. Został wytyczony także z uwzględnieniem walorów krajobrazowych tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, co powinno przyczynić się do promocji regionu oraz rozwoju turystyki i rekreacji. Na szlaku leży wiele lokalnych atrakcji turystycznych, m.in. m.in. zabytkowy drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca z pierwszej połowy XVII w., sanktuarium św. Jana Viannea w Mzykach, kościół pw. św. Michała z XVIII wieku w Pińczycach, pozostałości zamku z XIV w., odrestaurowany Pałac Biskupów w Koziegłowach, Rezerwat Cisy w Hucie Starej, zalew Poraj, zabytkowa Aleja Lipowa w Choroniu, czy Mini Skansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie.

Ważnym elementem szlaku jest wspomniany tor TREC, zbudowany w Gniazdowie, na obszarze byłego kamieniołomu. Przy budowie toru i przeszkód wykorzystano rzeźbę terenu i jego inne lokalne walory. Tor pozwala na organizację zawodów TREC dla jeźdźców mających podstawowe umiejętności jazdy konnej w terenie, nie specjalizujących się w jednej tylko z dziedzin (np. tylko w ujeżdżeniu). A jak wygląda - widać na poniższych zdjęciach.



















Najlepsze w tym wszystkim jest to, że - jak nas poinformowano - tor jest "publiczny", tzn. każdy może tu przyjechać z koniem bez konieczności uzyskania pozwolenia i po prostu poćwiczyć na przeszkodach.

Więcej informacji na temat szlaku można uzyskać na jego stronie internetowej, a sam przebieg trasy pokazany jest dokładnie na mapie dostępnej pod tym linkiem.



Zródła:

http://www.szlaki-konne.com.pl/
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/8022343,gniazdow-szlak-konny-nowa-turystyczna-atrakcja-powiatu-myszkowskiego,id,t.html
http://hejnakon.pl/?p=15735
http://gtj.pttk.pl/szlak-konny-kozieglowy-zarki-poraj.html
http://katowice.tvp.pl/20595678/powstal-miedzygminny-szlak-konny