"Najwięcej witaminy mają..." - no właśnie: które preparaty ?




czyli: rozważań witaminowych ciąg dalszy

07.01.2020



Jak to raz na jakiś czas bywa, kończyły nam się powoli witaminy dla naszych koni. Ostatnio więc przy okazji zamawiania w firmie Pro-Linen paszy dla Rica i Ganiego nabyliśmy też właśnie witaminy - tym razem zamiast woreczka z proszkiem, dwa wielkie wiadra granulatu. To mnie skłoniło do przyjrzenia się bliżej rozmaitym produktom sprzedawanym pod "witaminowym" szyldem przez tą i inne firmy. Będzie to tekst "na sucho", bez znęcania się nad mocno przesadzonymi hasełkami reklamowymi, za to z krótką i treściwą analizą "procentu cukru w cukrze". Uwaga: przyglądać się będziemy tylko preparatom stricte witaminowym - nie paszom, lecz paszowym dodatkom sensu stricto.

Produkty sprzedawane w formie proszku to głównie związki wapnia: fosforan dwuwapniowy, węglan wapnia, węglan wapniowo-magnezowy, tlenek magnezu, chlorek sodu, do tego dotatek suszonych drożdży piwnych. Produkty sprzedawane w formie granulatu to z kolei zwykle rozdrobnione składniki naturalne: jęczmień, lucerna, len, otręby pszenne i ryżowe, także drożdże piwne, suszone owoce, chelaty glicynowe chelaty (miedziowy, cynkowy, manganowy, żelazowy, kobaltowy). Do tego dla smaku melasa i sól.

Tu konieczne jest wyjaśnienie: tajemniczo brzmiące słowo "chelaty" (zapewne robiące spore wrażenie marketingowe na nie do końca świadomym kliencie) to po prostu chemiczne związki kompleksowe, w których pewne atomy lub cząsteczki wpływają na właściwości chemiczne substancji i sposób reagowania. Związki chelatowe stosowane są szeroko m.in. w rolnictwie (nawożenie). A przykładami chelatów są: chlorofil (chelat magnezu), czy posiadana przez każdego z nas we krwi hemoglobina (chelat żelaza). Nic więc w tym nowatorskiego, chelatacja w przemyśle i medycynie była stosowana w praktyce już sto lat temu.

Wracając do meritum: zestawmy kilka preparatów witaminowych, uwzględniając nie tylko zawartą w nich chemię, ale także dawkowanie i oczywiście cenę. Tym razem jednak podejdźmy do sprawy nieco inaczej: najbardziej chyba znanym i popularnym preparatem witaminowym dla koni jest rodzimy Hippovit. Przyjmiemy jego skład za podstawę (100%) i policzymy, ile razy mniej lub więcej poszczególnych substancji składowych jest w produktach innych firm. Uwagi:

1) Podstawą były informacje z opisów preparatów, zamieszczanych na stronach sklepów jeździeckich i producentów oraz na Alle(dro)go. Starałem się przenieśc do tabeli jak najrzetelniej, jeśli jednak ktoś dostrzeże jakiś błąd, proszę o informację.
2) Informacje związane z ceną i dawkowaniem pochodzą z Allegro i są wartościami uśrednionymi. Dawkowanie przyjęto dla typowego konia dużego pracującego w zaawansowanej rekreacji/lekkim sporcie.
3) Nie ujęto preparatów z opisami przetłumaczonymi "od siekiery" za pomocą Google Translatora. Jeśli szanownego producenta/dpostawcę nie stać na zweryfikowanie maszynowego tłumaczenia i zweryfikowania bezsensownej, błędnie nadanej terminologii, to znaczy, że nie szanuje klienta, a dbałośc o zdrowie koni, na którą się powołuje, to g...ucio prawda.
4) W zestawieniu nie ujęto witamin "uniwersalnych - dla krów, koni, królików" bo jakoś tak mi się obiło o uszy, że chyba jednak istnieją pewne drobne różnice między tymi gatunkami... W każdym razie nie widziałem nigdym żeby ktoś dosiadał królika. Nie ujęto więc np. Dolfos Calvet.
5) Brak produktów, dla których nie podano pełnego składu podstawowego, a jedynie 2-3 substancje lub w ogóle nie podano żadnych informacji (Kerbl) - jest to nie fair w stosunku do nabywcy i trąci "marketingową ściemą".
6) Brak także preparatów ukierunkowanych na 1-2 substancje (np. Makana Vit E Pro), bo zestawianie ich z multiwitaminami po prostu nie miałoby sensu.
7) Wreszcie: nie ujęto "smaczków", "musli" i innych tego typu dodatków, które są tylko dodatkami smakowymi, choć owszem, zawierają rozmaite pożyteczne związki - tyle tylko, że "z definicji" w niższych ilościach (np. niektóre produkty Eggerssmanna, które często są traktowane jako "czyste" witaminy).

8) Pominięto pewne specyficzne dla pojedynczych produktór składniki, takie jak np. lizyna, metionina, treonina, tryptofan, czy walina.



Ponieważ pokazanie zestawienia w formie tabeli bezpośrednio na stronie www (w kodzie HTML) raczej mija się z celem (ta tabela ma spore rozmiary, przekraczające rozmiary przeciętnego monitora, o smartfonach nie wspominając), zatem udostępniamy ją wszystkim zainteresowanym jako plik XLS, który można też zobaczyć jako plik PDF. Najważniejsze, co z tego zestawienia wynika, to to, że w zalecanej dziennej dawce najwięcej poszczególnych składników mają:

Substancja Najlepsze Najgorsze
Witamina A Dromy MinVin
Dolfos Horsemix Universal
Polfamix Hippovit Extra
Witamina D3 Dromy MinVin
Dolfos Horsemix Universal
Eggersmann Horse Vital Plus
Witamina E Mebio VitalMIN
Dolfos Horsemix Universal
Mikita EqVital
Witamina K3 Dolfos Horsemix Universal Mikita EqVital
Witamina B1 Polfamix Hippovit Extra
Dolfos Horsemix Universal
Mebio VitalMIN
Mikita EqVital
Panto Pferdemineral
Witamina B2 Polfamix Hippovit Extra Hoveler Reformin Plus
Panto Pferdemineral
Witamina B6 Dolfos Horsemix Universal
Mebio VitalMIN
Pro-Linen Horsvit Complex
Panto Pferdemineral
Hoveler Reformin Plus
Witamina B12 Polfamix Hippovit Extra Mikita EqVital
Witamina C Polfamix Hippovit Extra Panto Pferdemineral
Eggersmann Horse Vital Plus
Cholina Dolfos Horsemix Universal
Mebio VitalMIN
Polfamix Hippovit Extra
Biotyna Dromy MinVin Polfamix Hippovit Extra
Niacyna Polfamix Hippovit Extra Hoveler Reformin Plus
Eggersmann Horse Vital Plus
Kwas pantotenowy Polfamix Hippovit Extra Panto Pferdemineral
Kwas foliowy Dolfos Horsemix Universal
Polfamix Hippovit Extra
Hoveler Reformin Plus
Panto Pferdemineral
Dromy MinVin
Dolfos Horsemix Universal
Kwas nikotynowy Polfamix Hippovit Extra Panto Pferdemineral
Żelazo Pro-Linen Horsvit Complex
Mebio VitalMIN
Dolfos Horsemix Universal
Mikita EqVital
Jod Dromy MinVin, Mebio VitalMIN
Pro-Linen Horsvit Complex
Polfamix Hippovit Extra
Miedż (siarczan) Dolfos Horsemix Universal
Pro-Linen Horsvit Complex
Mebio VitalMIN
Polfamix Hippovit Extra
Mikita EqVital
Mangan Dolfos Horsemix Universal Mikita EqVital
Cynk (tlenek) Dolfos Horsemix Universal
Mebio VitalMIN
Panto Pferdemineral
Selen Hoveler Reformin Plus Mikita EqVital
Kobalt Pro-Linen Horsvit Complex
Mebio VitalMIN
Mikita EqVital

Wnioski:
1) Nie ma jednego wiodącego lidera witaminowego. Każdy z ww. preparatórw ma swoje dobre i słabe strony.
2) Jeżeli koń cierpi na laboratoryjnie potwierdzony niedobór określonej substancji, należy oczywiście podawać preparat zawierający go najwięcej; natomiast jako witaminowy "wsad" profilaktyczny do codziennej dawki paszy treściwej warto stosować preparaty, które najczęściej pojawiają się w kolumnie "Najlepsze", zwłaszcza w górnej, typowo witaminowej części.
3) Do takiego użytku ogólnego najlepsze wydają się: Dolfos Horsemix Universal, Mebio VitalMIN i Polfamix Hippovit Extra (no i okazało się, że stary, dobry Hippovit to wcale nie taki najgorszy preparat !) Jeżeli weźmiemy pod uwagę jakość (średni współczynnik zawartości wszystkich substancji), "the winner is" Pro-Linen Horsvit Complex i Mebio VitalMIN niezły jest też Dolfos Horsemix Universal. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę stosunek jakości do ceny, wygrywa wyraźnie Dolfos Horsemix Universal przed Pro-Linen Horsvit Complex, Hippovit spada do klasy "średniaków", a Mebio VitalMIN - na koniec stawki.
4) Użytkowanie preparatów Mikita EqVital, Panto Pferdemineral, Mikita EqVital i - tu zaskoczenie - także Eggersmann Horse Vital Plus generalnie mija się z celem pod każdym względem.
5) Kupiony przez nas Pro-Linen Horsvit Complex to dobry preparat, aczkolwiek Dolfos Horsemix Universal byłby jeszcze lepszy.

Morał:
"Nie wszystko złoto, co się świeci". Mikita Eqvital, Eggersmann Horse Vital Plus, czy Dromy MinVin zachwycają wysoką zawartością w kilogramie witaminy A, Mikita Eqvital i Dromy MinVin - D3 i C. Cóż z tego, skoro w przeliczeniu na dawkę dzienną tracą swój urok, a jeszcze jak się weźmie pod uwagę cenę, to nie wiadomo, za co się płaci kupując Dromy MinVin, czy Mebio VitalMIN...