Wkładki i podkładki




czyli: co można wsadzić pod podkowę

05.11.2012


Idzie zima. To czas, w którym nawet właściciele niezbyt obciążonych pracą koni rekreacyjnych czasem myślą o podkuwaniu. Wiadomo: w podkowie koń ma mniejsze szanse na podbicie się na grudzie zamarzniętej ziemi, a w przypadku ślizgawicy hacele oddają dużą przysługę. Jednakże jak wiadomo podkowy mają też swoje wady – zwłaszcza tę, że zawsze nieco zaburzają mechanikę pracy kopyta. Aby te wady zniwelować, warto stosować wkładki pomiędzy podeszwą kopyta a podkową, które amortyzują wstrząsy, aw okresie zimowym zapobiegają też nadmiernemu przyklejaniu się sniegu do kopyt i ułatwiają ich rozczyszczanie przed jazdą, jak i po jeździe. Stosuje się u nas powszechnie wkładki okrągłe – typowo przeciwśniegowe. Okazuje się jednak, że w porównaniu z innymi krajami małą jest u nas świadomośc tego, że jest mnóstwo rodzajów wkładek do rozmaitych zastosowań. Zacznijmy od tego, że zwykle rozróżniane są wkładki (inserts) i pady (pads). „Inserts” to wkładki częściowe, mające zazwyczaj funkcję korekcyjną lub leczniczą. „Pads” to jest to, co my często też nazywały wkładkami: całościowe, duże, półokrągłe kształtki z gumy, innych tworzyw sztucznych, a czasem także metalu. Mianem wkładek i padów określa się także kształtki (zwykle stalowe), które łączy się trwale z podkowami (za pomocą spawania lub klejenia) i które nadają zwykłym podkowom funkcję leczniczą lub rehabilitacyjną. Popatrzmy więc, jakie wkładki i pady oferują sklepy jeździeckie z różnych stron świata oraz czemu one służą.

Wkładki:



Powyżej: 2kładka zwana “mushroom insert” (grzybkowa) to typowa wkładka terapeutyczna. Używana jest w celu odciążenia części środkowej i części bocznych kopyta oraz przeniesienia nacisku na strzałkę (ang. frog). Taki zabieg poprawia przepływ krwi w kopytach, wykorzysrtywany jest przy kulawiznach związanych z trzeszczkami i kością kopytową oraz problemami ze ścięgnami.



Powyżej: wkładka “heart bar” zamienia zwykłą, otwartą podkowę w typową podkowę “sercową”, tj. podkowę pełną, stosowaną powszechnie przy leczeniu syndromu trzeszczkowego.



Powyżej: wkładki “roller motion rails” zamienia ją podkowę w tzw. “full roller motion shoe” – podkowę służącą do korekcji chodu, czy raczej sposobu odrywania i stawiania nogi na ziemi. W jej stosowaniu chodzi o to, by koń w chwili stawiania lub odrywania nogi dotykał podłoża całą powierzchnią kopyta.



Powyżej: wkładki “straight bar” zamieniają zwykłą podkowę w podkowę z poprzeczką typu „straight D bar”.



Powyżej: wkładki “wedge rails” zmieniają ukątowanie kopyta poprzez podniesienie piętek. Mogą być przyspawane lub przyklejane do końców ramion podkowy.



Powyżej: “Z Bar” to kolejna wkładka, która wspawana do normalnej podkowy powoduje przeniesienie ciężaru z tylno- bocznego fragmentu kopyta (np. w razie jego uszkodzenia) na strzałkę. Stosowana jest przy uszkodzeniach lub stanach zapalnych piętki.

Pady:



Powyżej: pad “solid” (pełny) używany jest do całkowitego zabezpieczenia podeszwy kopyta przed kontaktem z podłożem, a także do mocowania płytek używanych w niektórych zabiegach weterynaryjnych przy leczeniu kopyt (np. tzw. raka kopyta, czyli przewlekłej hipertrofii tkanek produkujących róg strzałki kopyta).



Powyżej: Circuit Bar to pad działający jak typowa trzeszczkowa podkowa okrągła pełna, nie zakłóca przy tym chodów konia. Cała jej powierzchnia jest wykorzystywana do wspierania i stabilizacji spodu kopyta, zwłaszcza piętki.



Powyżej: flapper to coś w rodzaju połówki „buta”, wyposażona w zagłębienia w przedniej części wkładki (patrząc od strony piętki). Powoduje to rozproszenie ciśnienia i mniejszą siłę nacisku na piętkę. Strzałka ma mieć pasywny konstakt z podłożem. Flapper jest przydatny w leczeniu ogólnych bólów kości i stawów, słabych lub ciasnych piętek, problemów z kością łódkowatą, koronową, kopytową oraz uszkodzenń kopyt w obszarze piętki. Wkładka występuje w wersji z otworami lub bez nich (tzw. „closed eyes”)



Powyżej: Snow Pads to typowe i powszechnie znane pady przeciwśniegowe. Zapobiegając gromadzeniu się śniegu w zagłębieniu podeszew kopyt zabezpieczają też je pośrednio przed gniciem wynikającym z długotrwałego utrzymywania się pod kopytami wilgotnego środowiska w przypadku kopyt nie „odśnieżanych” np. po zejściu konia z wybiegu zimą.



Powyżej: Peek-A-Boo (tłumaczenia się nie podejmuję...) to pomysłowy pad wykorzystywany przy niektórych zabiegach weterynaryjnych związanych z leczeniem uszkodzeń mechanicznych kopyta, czy leczeniem ropni, Może być także używany przy leczeniu ochwatu. Pad wsadzony pod podkowę chroni całą podeszwę kopyta tak, jak to robi też pad pełny, lecz jednocześnie posiada „płytkę inspekcyjną”, która może byc łatwo zdjęta w celu dokonania oględzin leczonego kopyta, przepłukania rany, podawania na podeszwę kopyta (pod opatrunek) jakiegoś preparatu lub przeprowadzenia jakiegoś zabiegu.



Powyżej: stabilizers (stabilizatory) są przydatne w leczeniu słabych lub nazbyt przyciętych piętek, podbić i innych stanów, w których potrzebne jest zapewnienie wsparcia dla tylnej części puszki kopytowej. Stabilizator może być używany do leczenia strzałek.



Zródła:

http://www.kerckhaert.com
http://stockmanssupplies.com
http://www.grandcircuitinc.com/catalog
http://www.americanfarriers.com/pages/Features-A-Horseshoers-Approach-To-Heart-Bars.php




PSAPXXXD201G4SEND010 KO : Open a ticket ITSM : SLA : SLA SEQ STANDARD 8AM to 6PM 5/7; Assignation : CNT.CGO.DCS.BT SAP ; Priorité : 2 Urgent ; Astreinte : NON