"W co się bawić, w co się bawić..."
czyli: konikowe zabawki (nie tylko) pod choinkę

15.11.2010


Połowa listopada to czas, kiedy najwyższy czas zacząć myśleć o zbliżającym sie Mikołaju i świętach Bożego Narodzenia. Czyli: o prezentach ! Stąd tez narodził sie pomysł przyjrzenia się rynkowi i zwróceniu Waszej uwagi na kilka konikowych zabawek, które mogą byc ciekawy prezentem dla najmłodszych. Cóż, sprawa wygląda niezbyt ciekawie... Okazuje się, że rynek pełen jest straszliwych plastikowych "bylejactw" made in China, piszczących dziwne melodyjki i nieudolnie usiłujących naśladować rżenie, czy różowiutkich-słodziutkich koników "barbie pony" o blond grzywach do ziemi, oraz lusterkiem, grzebykiem i złotą koroną w zestawie... Wśród tego jednak jest tez parę zabawek dla dzieciaków, które wyłamują się z tego trendu, a które mają swe walory twórcze i edukacyjne oraz mogą dać sporo zabawy.

Przeglądu zabawek nie sposób zacząć inaczej, niz od tradycyjnego konia na biegunach. O tym, jak duży wpływ ma ta zabawka na dzieci niech świadczy jedna z opinii ze sklepu internetowego: "Miałam konia na biegunach, choć chyba nie od początku. Była kolejka, bo chętnych wśród rodzeństwa (głównie sióstr) nie brakowało. Niewiele pamiętam z tego bujania tak, że sama teraz bym na niego chętnie wsiadła. :) Myślę, że to fajna zabawa – ot choćby wyobrażać sobie, że się jedzie przez pola, lasy... Zabawka zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. ;) A wiem, że może mieć też inne zastosowanie... Nam służył jako 'ściana' domu/namiotu, gdy się robiło go z koców. W końcu dzieci mają bujną wyobraźnię... :)" No właśnie: najlepsze zabawki to te, które rozwijają wyobraźnię. A dla autorki tego komentarza mam dobrą wieść: na Allegro są w sprzedaży konie na biegunach w wersji dla dorosłych !


http://www.okazje.info.pl/okazja/inne/chicco-zabawka-kon-na-biegunach.html
Ceny - od 40 do 350 zł.

Motyw konia chyba najczęściej spotykany jest w zabawkach typu puzzle. Te produkty potrafią zainteresować nie tylko dzieciaki, ale i dorosłych, słowem - osoby w wieku od 3 do 103 lat i więcej. Dla najmłodszych możemy kupić proste klocki, składające się z od 20 do 100 elementów:


http://www.bawik.pl/p/25/1923/puzzle-konie-2x20-ravensburger-do-100-elementow-puzzle.html
Cena: 19 zł

Dla ambitnych dostępne sa natomiast puzzle składające się z 1000, 2000 a nawet i z większej liczby kostek. Liderem w tej branży jest bez wątpienia firma Ravensburger. Jej wyroby charakteryzują się wysoką jakością wykonania, wielką różnorodnością kształtów, klocki są dobrze dopasowane, a zdjęcia na nich - ładne, wyraźne i dobrze odwzorowane.


http://modino.bazarek.pl/opis/id,1454935/from,nokaut/?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2010-11&utm_content=1454935
Ilość elementów: 1500, Cena: 80 zł

Ciekawą odmianą są "konikowe" puzzle przestrzenne. Wprawdzie z zasady składają się ze stosunkowo niewielkiej liczby klocków (tu: 108), ale po ułożeniu tworzą kilkunastocentymetrowej średnicy kulę, oczywiście z konikowym zdjęciem.


http://www.neo24.pl/puzzle-ravensburger-108-elementow-kuliste-konie-(116140).html?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2010-11&utm_content=-1019185
Cena: 33 zł

Firmy Lego nie ma chyba potrzeby przedstawiac nikomu. Jej klocki i rozmaite figurki, z których można budować swoje "małe światy", powiązane są z różnymi dziedzinami życia. Także z dziedzinami konikowymi. Oto przykład: Lego City - samochód terenowy z przyczepą na konie. Zestaw składa się z 176 elementów.


http://waszezabawki.pl/produkt/214
Cena: 85 zł

Dla najmłodszych dzieci przeznaczone sa mniejsze zestawy (tu: z 38 elementów). Wielkość klocków dopasowana jest do małych rączek dzieci. W skład zestawu wchodzą klocki pozwalające na budowę stajni z boksami, samochód z przyczepą do transportu koni, przeszkody, ogrodzenie, dwa konie oraz figurki: taty i córeczki.


http://www.patiimaks.pl/Product.aspx?cat_name=klocki-lego&ProductID=13727&producer=lego
Cena: 143 zł

Ciekawą alternatywą dla chińskiego plastiku są zwierzaki - zabawki drewniane z drewna klonowego, a wśród nich jest i koń. Dzięki swej budowie i elastycznym nóżkom, utrzymującym kształt po wygięciu, konika można ustawiać w dowolnych pozycjach (ponoć nawet na jednej nodze !) Dzięku temu zabawka staje się dla dziecka bardziej atrakcyjna i rozwijająca. Prócz koni w sprzedaży są też baran i owca, krowa i byk, koza, świnka, osiołek a nawet wielbłąd.


http://www.educco.pl/prod111_Anamalz_Figurka_konia_-_zabawki_drewniane_Anamalz.php
Cena: 17 zł/szt.

Dla dzieci lubiących zajęcia typowo plastyczne niezłym prezentem może być zestaw do odlewu figurek gipsowych koni. Prócz satysfakcji ze zrobienia samodzielnie własnego stadka koni dodatkowym walorem będzie zabawa w ich pomalowanie według własnej fantazji (do zestawu załączone są farbki).


http://www.neo24.pl/zestaw-do-odlewu-gipsu-ses-konie-(1273).html?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2010-11&utm_content=-1014250
http://fantastyczne-zakupy.pl/p/400/17706/ses-odlew-fantazyjne-konie-robotki-reczne-kreatywne-zabawki.html
Cena: 26 zł

A dla nieco starszych dzieci, traktujących konie nie tylko jak zabawkę i pragnących się o nich czegoś więcej dowiedzieć, ciekawy może być koń w formie tójwymiarowego, anatomicznego puzzle. Dzięki niej można zobaczyć jak koń wygląda "od środka", jak wyglądają poszczególne jego narządy i jak sa rozmieszczone w jego ciele.


http://merlin.pl/Anatomia-zwierzat-Kon-puzzle-4D_MODO/browse/product/206,613534.html#fullinfo
Cena: 65,49 zł

Żeby jednak podczas świąt nie było za poważnie i nazbyt edukacyjnie, zakończmy przegląd sympatyczną i przytulastą marionetką - zabawką z z filmu "Toy Story 3" Disneya. Ten duży (ok. 60 cm ) koń zawieszony jest na sznurkach, za pomocą których może być poruszany. Do tego może wydawać różne dźwięki i - co najwazniejsze - wykonany jest z miękkiego, "przytulastego" materiału.


http://www.toys-net.pl/index.php?products=product&prod_id=74

P.S. Jeżeli zobaczycie jakąś inną ciekawą i wartą polecenia konikową zabawkę - piszcie, z najmilszą chęcią dodam ją do naszej listy !