Co słychać w Stajni Trot ? (04/2021)

14.04.2021


Po wreszcie prawdziwej, czyli śnieżnej jak za dawnych lat zimie wreszcie mamy prawdziwą wiosnę - taką co to kwiecień-plecień przeplata trochę zimy i trochę lata. Nie istnieją wprawdzie (i jeszcze długo istnieć nie będą) wystarczająco wiarygodne prognozy pogody na więcej niż 3 dni naprzód, ale i tak zapowiada się nieźle: powoli podnosząca się temperatura i opady zapowiadają niezły plon z traw podczas sianokosów. Trawa się ruszyła, a ja po raz kolejny mogę ze źle skrywanym samozadowoleniem pochwalić się nieskromnie i pokazać wszem i wobec, czym różni się nasze zadbane pastwisko (po prawej) od zwykłej kośnej łąki (po lewej). A co mi tam - jak sam się nie pochwalę, to nikt mnie nie pochwali !Rzecz jasna jak wiosna, to i akcja wywozu obornika - tym razem nietypowa, w nieco oryginalnym wydaniu:Wiosna skłoniła nas także do "odświeżenia" mocno już przykurzonych murów naszej stajni (domu zresztą też). Do całkowitego końca jeszcze kawałek (ja widać) brakuje, ale to tylko kwestia 2-3 godzin i będzie "błysk" !Fuks chwilowo pełni skromny żywot pustelnika-eremity......albowiem jak co roku Gosia i Marysia zabrały Rica i Ganiego na tygodniowe treningi do Jeleśni. Tam jak widać o wiosnę trochę trudniej, ale nie ma co narzekać a i trochę świeżej trawy tu i ówdzie się pojawiło ku zadowoleniu naszych koni.

Cóż jednak z tego, skoro to tylko chwila-moment i pańcie muszą pomagać konikom dogrzebać się do sianka ?..."Zimowiosna" jest, jaka jest, ale nie zwalnia to z zajęć. I stała się przeto rzecz niezwykła: Gosia oddała na Rico swoje pierwsze skoki ! Oczywiście nie od rasu, najpierw były "ćwiczenia cielesne" (to taka autentyczna nazwa "wychowania fizycznego" sprzed 70 lat).

Za to potem nadeszła wiekopomna chwila !Ową wiekopomność zrozumie tylko ten, kto podczytuje naszą stronkę, zna historię Rica i wie, ile czasu, energii i przede wszystkim cierpliwości zajęło Gosi przerobienie wyrywnego, płochliwego i totalnie nieobliczalnego "killera" na misia-przytulankę. Z mojej zaś perspektywy zabawne jest oglądanie konia, który niegdyś "dla jaj" skakał sobie 150 cm przez pastucha, bo chciał innej trawki pokosztować, a teraz spina się niesamowicie przed 30-centymetrową stacjonatką, a zobaczywszy takiejż wysokości okserek bierze go z niemal metrowym zapasem !

A poza tym ? Niestety póki co wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że najbliższe miesiące upłyna pod znakiem wirusów covid i herpes. To z kolei oznacza, że odłołane są wszystkie bliższe imprezy konikowe, a i te dalsze (w tym mistrzostwa Polski) stoją pod znakiem zapytania. Trudno, co ma być - to będzie, a rzeczami, na które się nie ma wpływu, nie należy się zanadto przejmować. Zamiast łzy ronić i czarnowidztwo uprawiać trzeba się wziąć do roboty i przygotować na to, że za chwilę zacznie się nowy sezon pastwiskowy, a niedługo później - wspomniane na początku sianokosy. A zatem w ramach owych intensywnych przygotowań:...I to by było na tyle.


(C) Tomek_J